dla szkół

Realizacje i opinie


 W roku szkolnym 2014/2015 moja klasa bierze udział w Programie Edukacyjnym „Kompas dla Szkół”. Dzieci pod okiem trenera poznają istotę troski o środowisko w którym żyje człowiek. Uczą się odpowiedzialności za siebie i innych. Kształtują postawę człowieka otwartego na różne innowacje, które z jednej strony ułatwiają funkcjonowanie ludzi, a z drugiej uczą poszanowania tego, co nam daje otaczający nas świat. Spotykają się z przedstawicielami różnych firm, które zastosowały nowoczesne metody przy produkcji różnych produktów.

Warsztaty są bardzo dobrze prowadzone pod względem merytorycznym, uczniowie mają szansę wypowiadać swoje opinie, brać udział w dyskusji , pracować w grupie, mogą zadawać pytania i mają poczucie, że są wysłuchani, a ich pomysły i wypowiedzi wprawiają w osłupienie nas dorosłych. Już po pierwszym warsztacie dało się zauważyć, że moi uczniowie zdobyte wiadomości zaczęli stosować w praktyce. Dyskusje z Rodzicami w domu, w szkole z rówieśnikami sprawiły, że staliśmy się klasą Eco. Czujemy się odpowiedzialni za świat w którym żyjemy.

Pani Agnieszka Duszyńska, Wychowaczyni III klasy SSP STO nr 5 w Warszawie

 Zatroskane miny dzieci podczas oglądania prezentacji ukazującej negatywny wpływ człowieka na środowisko mówiły same za siebie – tak nie można, trzeba to zmienić! Ważną częścią warsztatów było uświadomienie uczniom, czym jest gospodarka obiegowa. Teraz już wiedzą (i mogą tę wiedzę propagować np. w swoich rodzinach), że nieopłacalny pod wieloma względami jest model „wyprodukować – wykorzystać – wyrzucić”. Należy starać się działać zgodnie z modelem „wyprodukować – wykorzystać – odzyskać – wykorzystać ponownie”.

Okazją do zaprezentowania swojej postawy wobec środowiska naturalnego była praca w grupach, podczas której uczestnicy spotkania opracowali działania mające na celu uwrażliwienie ludzi na konieczność ochrony przyrody. Pojawił się plakat „Nie śmieć”, powstał list od Ekosystemu do wszystkich ludzi na świecie z prośbą o niezaśmiecanie, jedna z grup była przeciwna wszystkim Zenonom niszczącym środowisko. Pojawił się nawet spontaniczny happenig – obsypanie klasy sztucznymi śmieciami, co wywołało duże poruszenie i naocznie pokazało, że nikt nie chce żyć wśród śmieci.

Przedstawiciel jednej z firm społecznie zaangażowanych w ochronę środowiska pokazał i omówił prezentację o tym, jak działać w zgodzie z naturą – zarówno z punktu widzenia producenta, jak i konsumenta. Aktywny udział dzieci w spotkaniu pozwala sądzić, że rośnie młode, świadome wartości środowiska naturalnego pokolenie, które będzie stosowało na co dzień zdobytą wiedzę i upowszechniało ją wśród innych.

Pani Sylwia Mroczek-Poniatowska, Wychowaczyni III klasy SSP STO nr 5 w Warszawie

Projekt jest fajny, podoba mi się Pani, która go prowadzi. Teraz już w pełni świadomie wiem, że ja też muszę dbać o przyrodę. 
Alek, lat 9, III klasa SSP STO nr 5 w Warszawie

Człowiek musi współpracować z drugim człowiekiem, bo wtedy więcej można osiągnąć. 
Hania, lat 9, III klasa SSP STO nr 5 w Warszawie

Jesteśmy drugą szkołą w Polsce, która bierze udział w projekcie i chcemy jak najwięcej się dowiedzieć by przekazać to innym, razem musimy dbać o naszą planetę. 
Marta, lat 9, III klasa SSP STO nr 5 w Warszawie

Powinniśmy bardziej dbać o środowisko, nie powinniśmy go zanieczyszczać, potrzebujemy innych źródeł energii i recyklingu. 
Zonia, lat 9, III klasa SSP STO nr 5 w Warszawie

Wcześniej oszczędzałem wodę, ale teraz kiedy wiem jak wiele osób na świecie nie ma wody, oszczędzam jej więcej.
Jurek, lat 9, III klasa SSP STO nr 5 w Warszawie

Mówię dorosłym by oszczędzali wodę, zwracam uwagę mamie gdy myje naczynia, by woda nie lała się bez celu.
Hania, lat 9, III klasa SSP STO nr 5 w Warszawie
 

Po warsztatach pamiętam by zawsze gasić światło, poprosiłam Mamę, by w moim pokoju zmieniła oświetlenie na energooszczędne.
Luiza, lat 9, III klasa SSP STO nr 5 w Warszawie

Nie możemy wyrzucać jedzenia, kupujmy tyle ile zjadamy i na talerz kładźmy tyle, ile zjemy. Pamiętajmy o tych co nie mają co jeść.
Anya, lat 9, III klasa SSP STO nr 5 w Warszawie
 

Wy może nie wiecie, ale ja już wiem, że z zebranych i przetworzonych śmieci można zrobić odkurzacz.
Amelka, lat 9, III klasa SSP STO nr 5 w Warszawie

 

Lubię te zajęcia bo osoby prowadzące są miłe, przyjazne, znają się na tym o czym mówią.
Jaś, lat 9, III klasa SSP STO nr 5 w Warszawie

Zaproszeni goście pokazują nam, że już w Polsce są zakłady przemysłowe, które oszczędzają wodę, robią produkty energooszczędne. Wiem jak taki produkt rozpoznać.
Antek, lat 9, III klasa SSP STO nr 5 w Warszawie
 

Copyright © Fundacja CSR Kompas

Informacje prawne

Wszystkie programy szkoleniowe i edukacyjne realizowane przez Fundację "CSR Kompas" są programami autorskimi, włączając w to ich strukturę, koncepcję oraz wszystkie ich elementy, i są chronione prawem autorskim. Żaden utwór i żadna jego część, jak również żaden inny element zawarty na stronie nie może być powielany i rozpowszechniany w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek formie, w tym elektronicznej, mechanicznej, włączając w to kopiowanie, szeroko pojętą digitalizację i zamieszczanie w Internecie.

Skontaktuj się z nami

  • Fundacja "CSR Kompas"
  •  ul. A. E. Odyńca 59/24, 02-644 Warszawa
  • kontakt@csrkompas.pl
  • KRS: 0000526115
  • NIP: 521-367-99-17
  • Konto: 17103000190109850300106667
 
 

Chmura znaczników

dla biznesu o programie dla instytucji o programie dla kobiet o programie dla szkół o programie o fundacji